Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları daim müdafiə və təşviq edilməli, onlar üçün ictimai həyatın bütün sahələrində bərabər imkanlar yaradılmalı, bu sahədə maarifləndirmə işi daha da gücləndirilməlidir.
Bunu Azərbaycan Respublikasının insan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) Səbinə Əliyeva “Azərbaycanda əlilliyi olan şəxslərin və mina qurbanlarının hüquqlarının müdafiəsi” mövzusunda keçirilən dəyirmi masada deyib.
O bildirib ki, Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzü nəticəsində 30 ilə yaxın işğal dövründə, habelə ondan sonrakı illərdə Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgələrindəki ərazilərimizdə çoxsaylı minalar və partlamamış hərbi sursatlar mövcuddur, qarşı tərəf isə hələ də onların xəritə-sxemləri barədə dəqiq məlumatları vermək istəmir.
Ombudsman, həmçinin qeyd edib ki, statistik məlumatlara əsasən, Azərbaycan ərazilərinin işğaldan azad edilməsi ilə nəticələnmiş Vətən müharibəsinin başa çatdığı 2020-ci il noyabrın 10-dan indiyədək arasında mülki şəxslərin üstünlük təşkil etdiyi 65 nəfər mina partlayışı nəticəsində həlak olub, 272 nəfər isə müxtəlif dərəcəli xəsarətlər alıb. Ümumilikdə 1991-ci ildən bu günədək 357-si uşaq, 38-i qadın olmaqla, ümumilikdə 3416 nəfər minadan zərərçəkən qeydə alınıb.
“Böyük təəssüf hissi ilə bir daha qeyd etmək istəyirəm ki, çoxsaylı insan itkilərinə, ağır xəsarətlərə və minlərlə insanın əlilliyinə səbəb olan qlobal mina terroru işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə aparılan genişmiqyaslı tikinti-quruculuq, bərpa işlərinə, eləcə də ədalətli və davamlı sülhə ciddi maneə yaratmaqda, keçmiş məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına təhlükəsiz qayıdışı prosesini ləngitməkdədir”, – deyə Səbinə Əliyeva qeyd edib.

“A total of 3,416 people, including 357 children and 38 women have become victims of landmines in Azerbaijan since 1991,” said the country’s Commissioner for Human Rights (Ombudsman) Sabina Aliyeva as she addressed the round-table discussions on “The Protection of the rights of persons with disabilities and mine victims in Azerbaijan.”
Ombudsperson Sabina Aliyeva mentioned that according to statistical data, since the end of the second Karabakh war (November 10, 2020), that resulted in the liberation of Azerbaijani territories from Armenian occupation, 65 people died and 272 sustained various injuries from mine explosions.
“The rights of persons with disabilities must be constantly protected and promoted; equal opportunities must be created for them in all spheres of life; and educational efforts in this field must be stepped-up,” the Ombudsperson noted.
“As a result of Armenia’s military aggression against Azerbaijan during almost 30 years of occupation and in the subsequent years, a large number of mines and unexploded ordnance have been planted in the territories of Karabakh and Eastern Zangazur regions. The Armenian side still refuses to provide accurate data on minefield maps,” Sabina Aliyeva underscored.
“The global mine terror, which has led to numerous human casualties, severe injuries, and disabilities for thousands of people, poses a serious obstacle to the large-scale reconstruction and restoration works carried out in the liberated territories of Azerbaijan, as well as hinders the process of the safe return of former IDPs to their native land,” the Ombudsperson underlined.