Media Təhlil Mərkəzinin (MTM) Analitik qrupunun fikrincə, günün TOP-5 mövzusu aşağıdakılar ola bilər:
1. Prezident İlham Əliyevin Si Cinpinə məktubu
Prezident İlham Əliyev Çin Xalq Respublikasının Sədri Si Cinpinə qarşıdan gələn Bahar bayramı münasibətilə təbrik məktubu ünvanlayıb. Prezident Azərbaycan-Çin münasibətlərinin möhkəm təməl üzərində qurulduğunu, strateji tərəfdaşlığın dərinləşdiyini qeyd edərək siyasi dialoqun intensivliyinin əməkdaşlığın daha da genişlənməsinə şərait yaratdığını bildirib.
2. BƏƏ ilə iqtisadi əlaqələr genişlənir
Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri ilə Azərbaycan arasında iqtisadi əməkdaşlıq yeni mərhələyə qədəm qoyur. Xüsusilə kənd təsərrüfatı və yaşıl enerji sahələrində birgə layihələrin icrası gündəmdədir. Alternativ enerji, günəş və külək stansiyalarının qurulması, aqrar sahədə investisiya imkanlarının artırılması iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlığın iqtisadi müstəvidə möhkəmlənməsinə xidmət edir.
3. Ermənistanda seçkiqabağı vəziyyət
Ermənistanda seçkiqabağı siyasi mühit gərgin olaraq qalır. Hakimiyyət və müxalifət arasında qarşılıqlı ittihamlar, sosial-iqtisadi problemlər və təhlükəsizlik məsələləri əsas müzakirə mövzularıdır. Seçkilər ərəfəsində ictimai rəyin formalaşması, xarici siyasət prioritetləri və regional münasibətlər də siyasi debatların mərkəzində dayanır.
4. İran-Amerika danışıqları yarımçıq qalıb
İranla ABŞ arasında aparılan danışıqların nəticəsiz qalması bölgədə gərginliyi artırıb. İranın ali rəhbəri Əli Xamneyi Vaşinqtonu sərt bəyanatlarla tənqid edib və mümkün cavab addımları ilə bağlı xəbərdarlıq edib. Diplomatik kanalların açıq qalmasına baxmayaraq, tərəflər arasında etimad böhranı davam edir.
5. Qəbul imtahanlarına qeydiyyat başlanır
Bu gündən etibarən ali təhsil müəssisələrinə qəbul imtahanlarına qeydiyyat başlayır. Ərizə qəbulunun birinci mərhələsi fevralın 18-dən martın 5-dək aparılacaq. Əvvəlki illərin məzunları üçün birinci mərhələ imtahanı aprelin 19-da keçiriləcək.